ASTRONOMİ KULÜBÜ

Bu kulüpte öğrencilerimiz evren ve gökyüzü gözlemciliği hakkında temel bilgilere sahip olarak bu bilgiler ışığında basit modellemelerle etkinlikler yaparak evreni tanıyıp, uzay teknolojilerini öğrenip son çalışmalar hakkında bilgi sahibi olacaklardır. Atölye etkinlikleri olarak Gök Atlası ile görünür uzayı, yıldızları ve takımyıldızlarını tanıyacak, yıl boyunca bunları gözlemleyebilecektir. Öğrencilerimizin yapacağı iğne deliği teleskopla güneşin çapını ölçerek, güneş lekelerini gözlemleyip, güneşin kendi etrafında ki dönüşünün kutuplar ve ekvatorda ki farkını görerek, lekelerin periyodik azalıp çoğalmalarını gözlemleyerek bilimsel projelere imza atacaklardır. Galileoskop (Galileo’nun yaptığı ilk teleskop) yaparak Jüpiter’in 4 büyük uydusunu gözlemleyip diğer öğrencilerimize de teleskoplarla gözlem etkinliği düzenleyebileceklerdir. Öğretim programları ve üniversiteye hazırlık kapsamında fizik ve matematik derslerinde öğretilen konularla bağlantılı olarak Planetaryum ve belgesel gösterimleri ile konuları daha kalıcı bir şekilde öğrenmek amaçlanmaktadır.
Maket atölyelerinde ilk kademeye “yükselen astronot” ve 2. Kademeye “Hubble Uzay Teleskopu” maketleri atölyeleri düzenleyerek o kademelerdeki öğrencilere de bilim ve uzay kültürünü eğlenceli bir şekilde öğreteceklerdir.
Böylece temel astronomi bilgileri ışığında fen bilimlerine, dünyamıza, içinde yaşadığımız sisteme farkındalık kazandırmak ve bilim kültürü yüksek aydın bireyler yetiştirmek hedeflenmiştir.

Lider : İlhan Vardar
Kontenjan : 10 öğrenci
İlgili sınıflar : 9. ve 10. Sınıflar
Çalışma alanı : 10 Fen B sınıfı, 10 And D Sınıfı
Amacı, projesi : Yıl boyu okul içi ve dışında yaptıkları çalışmaları sene sonunda slaytlarla okul öğrencilerine sunmak.
 

Copyrights © 2016 Tüm hakları saklıdır. Designed by SİS
info@cagdasoncuokullari.com · 0224 232 34 00